Tüp Bebek Tedavisi – Rahim Dinlendirme Sonrası Embriyo Transferi - Vital Fulya Plaza

Tüp Bebek Tedavisi – Rahim Dinlendirme Sonrası Embriyo Transferi

Tüp bebek tedavilerinde rahim dinlendirme olarak da adlandırılan dondurulmuş embriyo transferleri gebelik başarısına katkısı olan yöntemlerdendir. Asıl anlamı yumurta geliştirme ve toplama işlemlerinin yapıldığı aynı aydaki tedavide transfer işlemini yapmamaktır.

Yumurta geliştirmek için kullanılan hormon ilaçları ve sonucunda üretilen fazla miktardaki östrojen hormonu rahim iç tabakası için doğal olandan çok fazladır. Bu nedenle yumurta uyarımı ve toplama işlemi sonrası oluşturulan embriyolar iyi embriyoloji laboratuvarlarında güvenle dondurulup çözdürülebiliyorsa rahim dinlendirme doğal bir rahim hazırlığı için iyi bir tedavi seçeneğidir.
Bazı durumlarda zorunlu olarak embriyolar direkt dondurulabilir bazen de hiç bir sebep olmaksızın sadece az önce bahsettiğim sebeple yapılır.

Embriyo transferini ertelediğimiz tıbbi durumlar ise şöyle özetlenebilir;

OHSS yani hipersitimulasyon durumunda hasta 1 ya da 2 adet dinlendirilir. Polikistik over sendromlu hastalarda daha sık rastlanan aşırı yumurta uyarımı ve sonrasında oluşabilecek klinik sorunların önüne geçmekte iyi bir tedavi seçeneğidir. Gebelik başarısını ve oluşan gebeliğin daha konforlu devamını sağlar.

Rahim İçi Tabakada Sorunların Saptanması

Tedavi sırasında endometrium dediğimiz rahim iç tabakasında polip, miyom, incelik-yapışıklık ya da şekil bozukluğu ile ilgili şüpheler oluşmuş ise bunların histeroskopik yolla tedavisi için embriyolar dondurulur ve transfer tedavi sonrası daha uygun hale gelmiş rahime yapılır. Gebelik şansı yükselir.
Rahim iç tabakası ile ilgili detaylı incileme yapılması gereken durumlar varsa. Yani CD56-katil hücre seviyesi ölçmek için ya da ERA testi için biyopsi yapılacak ise embriyolar aynı ay transfer edilemez. Elde edilen bilgilerle yapılacak transfer gebelik şansını arttırır

Embriyolara genetik test yapılacağı durumlarda embriyolar zorunlu olarak dondurulur. Çıkan sonuca göre genetik testten geçen sağlıklı embriyoların, dinlendirilmiş rahme transferi gebelik şansını artırır.

Rahimdeki miyomların alınması gerekiyorsa, yumurtalıktaki kistlerin ameliyatı yumurta toplama sonrasına ertelenmiş ise ya da tüplerde hidrosalpenks şüphesi nedeniyle ameliyat planlanmış ise embriyolar sonraki aylarda transfer etmek için dondurulur ve rahim hazırlığı doğal yollarla sağlanarak gebelik şansını arttırarak transfer tamamlanır.

Tiroid, şeker, obezite gibi zamana ihtiyaç duyulan hastalıkların tedavisi öncesi embriyolar hazırlanmış ise gene aynı mantıkla total dondurma yapılabilir.

Dinlenmiş rahim iç tabakası yani endometrium hazırlığı gene hastanın adet görmesi ile başlar. Tablet ya da bantlar yoluyla belli dozlarda uygulama yaparak endometrium 10-13 gün içinde hazırlanır. Bazen düzenli adet gören kadınlarda hiç ek ilaç vermeden bile takip yapılabilir. Ultrason ve kan takiplerinde yeterli kalınlaşmaya ulaşmış endometrium transfere hazır hale gelmiştir. Yorucu olmayan, hastaya eziyeti olmayan ve sık takip gerekliliği olmayan bir tedavidir.

Op. Dr. Aytun Aktan
Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Doktoru

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir