Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır? - Vital Fulya Plaza

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çift bir sene boyunca doğal ve korunmasız yöntemlerle çocuk sahibi olmak adına cinsel ilişkide bulunur ancak gebelik oluşmazsa mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Kadın 35 yaşından büyükse, bu durumda bekleme süresi 6 ay olmaktadır. Altı ay bekledikten sonra mutlaka bir kısırlık uzmanına başvurulmalıdır.

Daha sonra uzman çiftin kısırlık durumunu detaylı bir şekilde araştırmalıdır. Bu araştırmada çiftin tıbbi öyküsü, cinsel hastalıklar, geçirilmiş operasyonlar, kısırlık süresi ya da çalışma ortamı gibi faktörler de araştırılmaktadır. Erkek adaya ilk olarak sperm analizi yapılmaktadır. Bu sayede sperm sayı ve morfolojik özellikleri belirlenerek dölleme yetileri araştırılır. Daha sonra gerekli görülürse ürolojik muayene ve diğer tetkikler yapılabilir. Kadın kısırlığı daha komplike olmaktadır. Bu sebeple de tüpler, rahim durumu, hormonal faktörler, miyom-polip gibi yapılar araştırılmaktadır. Kadınlarda kısırlığa yol açabilecek daha çok faktör olduğu için araştırma daha detaylı yapılmalıdır.

Kısırlık sorunları belirlendikten sonra çifte uygun olan tedavi yöntemine başlanır. İlk olarak anne adayının yumurtalıkları uyarılır. Daha sonra uyarılan yumurtalar istenilen olgunluğa eriştiğinde toplanır. Toplanan yumurtalar baba adayından alınan sperm hücreleri ile döllendirilir ve daha sonra 3 ya da 5 gün sonra anne adayının rahmine transfer edilir.

Transfer edilen embriyoların sayısı ise anne adayı 35 yaşından büyükse ve ilk iki tüp bebek denemesi ise en fazla 2 olarak belirlenmiştir. Ancak anne adayının yaşı 35’ten küçükse bu durumda yalnızca bir embriyo transferine izin verilmektedir.

Op. Dr. Alper Şişmanoğlu
Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir