Skolyoz - Vital Fulya Plaza

Skolyoz

Kısaca skolyoz omurganın yana eğrilmesidir. Hastalık sıklıkla kızları etkiler. Birçok tipi olmakla beraber en sık hızlı boy atma döneminde ortaya çıkan tipi görülür. Bu tipin nedeni tam bilinmemekle beraber son bulgular hastalığın genetik geçişli olduğuna işaret etmektedir. Ailesinde skolyoz olan kızlarda skolyoz görülme riski daha fazladır.

Omurganın eğilmesiyle skolyoz sırtta şekil bozukluğu yapar. Bu bozulma erken safhada hastanın öne eğilmesi ile görülebilir. Kürek kemiklerinden biri diğerine göre daha yüksektir. Hastalık omuz dengesizliği yapabilir. Özellikle boyuna yakın eğrilikler eğrilik az da olsa omuz dengesizliği yapabilir. Skolyoz eğriliği sırtta görülebileceği gibi belde de ortaya çıkabilir. Bel çukurluğu içinde gizlenen eğrilik daha geç yaşta farkedilir. Leğen kemiğine yakın eğrilikler ise bu kemikte tilt yaptırarak sanki bir bacak diğerine göre daha kısaymış gibi etki oluşturabilir. İlerleyen safhalarda skolyoz eğriliği sırtta gözle görülen bir asimetrik çıkıntı oluşmasına yol açar. Vücudun dengesini bozar. Gövdenin sağa yada sola yer değiştirmesine sebep olabilir.

Hastalıktan şüphelenildiği zaman hastanın sırtının arkadan muayene edilmesi gereklidir. Hastanın öne eğilmesi istenir. Sırtta görülen herhangi bir asimetri skolyozun habercisi olabilir. Fakat kesin tanı röntgen ile konulur.

Röntgen ile hastalığın derecesi saptanır. Hafif eğrilikler sadece takip edilir, yani gözlemlenir. Çünkü çocuk büyüdükçe eğrilik ilerleyebilir. Riskli çocuklara kısa aralıklar ile muayene yapılır ve grafi çekilerek eğriliğin ilerleyip ilerlemediği kontrol edilir. Eğriliğin ilerlemesini önleyici egzersizler Fizik tedavi hekimi tarafından başlanır.

Skolyoz özellikle okul çağında görülür. Skolyoz tespit edilirse çocukların ağır çanta taşımaması istenir. Sırta ağırlık bindiren hareketlerden kaçınmak gerekir. Omurgada baskı oluşturan halter gibi sporlar yapılmamalıdır. Fakat spor kısıtlaması yoktur. Spor sırt kaslarını geliştirir. Çocuğun sosyal ortamından koparılmaması, arkadaşlarından geri kalmaması önemlidir. Yine psikolojik olarak rahatlaması için spor tavsiye edilir.

İlerleyen eğriliklerde ise ilerlemeyi durdurmak için korse tedavisi verilir. Skolyoz korse tedavisinde hastanın uyumu önemlidir. Çok terleyen çocuklarda kullanım zordur. Tedavinin başlangıcında korse günde 22-23 saat kullanılır. Eğrilik kontrol altına alındıkça korse giyilme süresi azaltılır.

Bazen tüm tedavilere rağmen eğriliğin ilerlemesi kaçınılmaz olur. Skolyoz eğriliği belli derecelerin üzerine çıkarsa ve müdahale edilmezse ileri yaşta daha büyük problemlere yol açar ve düzeltilmesi daha zor olur. Bu problemler gövde denge bozukluğu, nefes yetmezliği yada kalp sorunları olarak özetlenebilir. Cerrahi olarak eğrilik düzeltilir.

Bugün için riskli dediğimiz sinir yapışıklığı olan skolyozlu hasta grubunda bile cerrahi tedavi başarıyla uygulanmaktadır. Son teknikler ile eğrilik %85-90 oranında düzeltilebilir. Ameliyat sırasında hastanın sinirleri devamlı gözlemlenmektedir. Skolyoz cerrahi ile omurga vücuda zarar vermeyen vidalar sayesinde düzeltilir ve düzeltilmiş pozisyonda kemik kaynaması sağlanır. Böylelikle eğriliğin tekrar oluşması engellenir. Cerrahi uygulanan yaş grubu çocuklar yaşlarının avantajı ile çabuk toparlanır ve yetişkin hasta grubuna göre normal hayatlarına daha kısa sürede dönebilirler.

Son olarak erken teşhisin tedaviye erken başlama ve eğriliği kontrol altına alma için önemli olduğunu belirtelim. Bu nedenle özellikle ailesinde skolyozu olan kız çocuklar boy atma döneminde takip edilmeli, şüphelenildiğinde doktora başvurulmalıdır.

Geçmiş olsun.

Prof. Dr. Akın Uğraş
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir