Diz ve Kalça Rahatsızlıkları - Vital Fulya Plaza

Diz ve Kalça Rahatsızlıkları

Eklemlerin hastalıklara maruz kalarak işlevini yitirmesi hareket kabiliyetini yok eder. Mesela diz eklemini ele alalım. Diz ekleminde aşırı kıkırdak kaybı görülmesi dizi hareketsiz bırakacaktır. Bu durumda hastanın aynı taraf kalça , ayak bilek eklemi ve karşı taraf diz eklemi hareketi sağlamak için daha fazla zorlanır. Kaçınılmaz olarak bu eklemlerde zarar ortaya çıkar. Özellikle ileri yaşlarda hasta yürüyemez hale gelir.

Çeşitli eklem rahatsızlıkları bu tabloyu yapsa da en sık halk arasında kireçlenme dediğimiz osteoartrit bu olaya neden olur. Öncelikle diz ve kalça eklemleri etkilenir. Omuz eklemi yada ayak bilek ekleminde de görülebilir. Hastanın ciddi ağrısı olur ve etkilenen bölgeyi kullanamaz, diz yada kalça ise yürüyemez. Israrla yürürse çok şiddetli ağrısı olur, hatta ağrı uyutmaz. Artroplasti bu etkilenen eklem kıkrdağının çıkarılması yerine yapay eklem konulması ameliyatıdır. Geri dönülmesi mümkün olmadığından tercihen ileri yaşlarda yapılır.

Yeni geliştirlen materyaller sayesinde protezlerin 30 yıla varan sağ kalımı bildirilmiştir. Ameliyat sonrası etkin rehabilitasyonla iyileşme daha çabuk olmaktadır. Hasta eklem ameliyat sonrası işlev görebilecek hareket kabiliyeti kazanır. En önemlisi ağrısı geçer.

En sık diz ve kalça eklemine artroplasti yapılır. Bunun dışında omuz, ayak bilek hatta el ve ayak parmakları için protezler geliştirilmiştir. Diz yada kalça artroplastisi sonrası az da olsa yürüme ameliyat sonrası ertesi gün mümkün olur. Merdiven inip çıkabilme hastanın kas kuvvetine bağlı 2 aya kadar mümkün olur. 2 ayda protez tam fonksiyon görmeye başlar.

Prof. Dr. Akın Uğraş
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir