Dişeti Estetiği- Vital Fulya Plaza

Dişeti Estetiği

Estetik ile ilgili kavramlar söz konusu olduğunda dokuların birbiri ile uyumu, birbiri ile oranı, belli bir harmoni içerisinde olması dikkate alınır. Yüzümüzün estetiğinden bahsederken de gülüşümüz ve dolayısı ile diş ve dişetleri belli oranlar içerisinde birbiri ile uyum içinde olması gereklidir. Bu gerçekliğin sonucu olarak Dişeti Estetiği uygulamaları geliştirilmiştir.

Estetik bir gülüş yaratabilmek için, konuşurken gülümserken dişetlerinin belli oranlarda görünmesi gereklidir. Bu oran dudak anatomisi veya diş yapısı sebebi ile olması gerekenden fazla ise gülüşümüzün etkisi azalmakta ve hatta olumsuz bir etki bırakmaktadır.

Dişeti estetiği uygulamalarında doğru sonuç almak için kişinin tüm dokuları (dudak, yanak, diş, çene kemiği) incelenmeli ve doğru bir analiz sonrasında uygulamaya geçilmelidir. Yapılacak işlem bazen birkaç diş üzerinde simetri yaratmak, bazen dişlerin arasındaki karanlık alanları kapatmak, bazen dış etkenler sebebi ile renklenmiş dişetini normal rengine döndürmek, bazen de tüm çeneyi etkileyecek şekilde yeni bir diş/dişeti oranı yaratmak amacı ile planlanır.

Dr. Yaman Yücesoy
Diş Hekimi

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir