Çikolata Kisti Nedir? - Vital Fulya Plaza

Çikolata Kisti Nedir?

Rahmin iç kısmını oluşturan ve adet kanamalarını sağlayan Endometrium, adet sonrası dönemde kalınlaşarak 5 mm’ye ulaşır. Endometrium adet döneminden önce bir takım hormonlar sebebiyle 10-15 mm kalınlığa sahip olur. Bu süreçte yumurtalıklardan atılan yumurta spermle birleşip döllenirse, embriyo 1 hafta kadar bir sürede rahme ulaşır ve tutunarak gelişmeye başlar. Şayet yumurtalıklardan atılan yumurta spermle buluşmayıp döllenmezse, kalınlaşan rahim içi tabakası adet kanamasıyla birlikte dışarı atılır.

Kesin nedeni tam olarak bilinmemekle beraber endometrium dokusu rahim dışında başka yerlerde de konumlanabiliyor. Yumurtalıklar, karın iç kısmı, rahim üzeri gibi. Tıpkı rahim içinde olduğu gibi konumlandıkları diğer yerlerde de her ay aynı faaliyeti gerçekleştirip adet kanamasıyla beraber dışarı atılırlar. Bu olmaması istenen döküntüler üreme sistemindeki dokuların arasında yapışıklık olmasına sebep olur ve bu da çikolata kisti oluşturur.

Çikolata kisti (Endometriozis) en sık görülen kadın hastalıklarından biri olmasına rağmen bazen hiçbir belirti vermeyip sinsice ilerlediği için teşhisi en zor hastalıklardan biridir. Her 10 kadından birinde görülen Çikolata kisti 30’lu yaşlardan sonra tehlikesini arttırıyor.

Op. Dr. Alper Şişmanoğlu
Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir