Beyin Tümörü- Vital Fulya Plaza

Beyin Tümörü

Beyin tümörlerini iyi huylu ve kötü huylu tümörler olarak ikiye ayırabiliriz. İyi huylu olanlarda menenjiom, kötü huylu olanlarda metastaz en çok görülenleridir.

Beyin tümörlerini iyi huylu ve kötü huylu tümörler olarak ikiye ayırabiliriz.

İyi Huylu Beyin Tümörü

İyi huylu beyin tümörleri arasında en sık karşılaşılan tip menenjiomdur. Menenjiomun en önemli belirtisi geçmeyen baş ağrısıdır. Tümörün bulunduğu yere göre kol ya da bacaklarda güçsüzlük, konuşma bozukluğu, sara nöbeti gibi belirtiler gösterebilir. Her baş ağrısının nedeni beyin tümörü olmayacağı gibi uzun süren baş ağrılarınız varsa mutlaka bir uzmana görünmenizde yarar vardır.  Menenjiomun tipleri farklılık gösterebileceği gibi yerleri de aynı şekilde farklı olabilir. Tedavi seçeneği de yerine, tipine ve boyutuna göre değişir. Genellikle cerrahi yöntemle tedavi edilse de hastaya zarar verilmediği düşünülen küçük tümörler ameliyat edilmeden gözlem altında tutulabilir.

İyi Huylu Beyin Tümörü Belirtileri

Menenjiom belirtileri arasında geçmeyen şiddetli baş ağrılarını ilk sıraya koyabiliriz. Bununla birlikte sara nöbeti, bazen kol ve bacaklarda güçsüzlük, konuşma bozukluğu da menenjiomun bulguları arasındadır.

İyi Huylu Beyin Tümörü Tedavisi

Hastaya zarar vermeyen çok küçük tümörler ameliyat edilmeden gözlem altında tutulabilir. Fakat genellikle iyi huylu beyin tümörleri ameliyat ile tedavi edilir. Ameliyatla çoğu zaman tüm tümörler çıkarılır. Ameliyattan önce tümörün nerelerden beslendiği, hangi damarlardan dallandığını görmek için görüntüleme yöntemleri uygulanır.

Kötü Huylu Beyin Tümörü

Beynin kendi kötü tümörleri ve başka bir yerden beyne atlayan tümörler olarak kötü huylu tümörleri ikiye ayırabiliriz. Şiddetli baş ağrılarını, bulantı ve kusmayı, şuur kayıplarını, sara nöbetlerini, etkilenen yere göre kol ya da bacakta felç oluşumunu kötü huylu beyin tümörlerinin belirtileri arasında sayabiliriz.

Beynin Kendi Kötü Tümörleri

Beynin kendi kötü tümörleri denilince akla ilk olarak glioblastoma multiforme gelir. İleri evredeki tümörler hızlı yayılır.

Metastaz

Vücudun başka bir yerinden beyne atlayan tümörlerdir. Genellikle akciğer, meme, prostat, mide, bağırsak, böbrek gibi kanserli organlardan beyne atlarlar. Şiddetli baş ağrıları, bulantı ve kusmalar, denge koordinasyon bozuklukları, kolda veya bacakta güçsüzlük metastaz belirtileri arasında söylenebilir.

Dr. İlker Yassa
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir