Bel Fıtığı- Vital Fulya Plaza

Bel Fıtığı

Omurga kemikleri arasında bulunan disklerin içindeki yumuşak dokunun basıyla birlikte dışarıya çıkmasına bel fıtığı denir. Bu durum bel ağrısı ve bacak ağrısına neden olur.

Belimizde beş adet omurga kemiği bulunur. Bunların arasında da disk adı verilen yastıkçıklar vardır. Disklerin iç kısmında yumuşak bir doku, dış kısmında da bunu saran daha ser,t kapsül adı verilen bir doku vardır. İç kısımdaki yumuşak dokunun dışarıya doğru çıkması durumunda çevresinden geçen sinirler sıkışır. Böylece bel fıtığı hastalığı ortaya çıkar. 

Hastalar genellikle bel ağrısı, bacak ağrısı (kalçadan bacağa doğru yayılan ağrı), uyuşukluk, kuvvet kaybı şikayetleriyle bize başvururlar. Oluşan bası ortadan kaldırıldığında hasta şikayetlerinden arınır ve rahatlama sağlanır.

Şunu bilmek gerekir ki her bel ağrısı bel fıtığı demek değildir. Belimizdeki ağrıların bir çok sebebi olabilir. Bunlardan biri de bel fıtığı hastalığıdır. 

Bir diğer önemli nokta da şudur: Her bel fıtığı hastası ameliyatla tedavi edilmez. Tedavi yönteminin belirlenmesinde hastalığın seviyesi, sebep olduğu şikayetler ve hastada ortaya çıkan bulgular göz önünde bulundurulur. Ortalama bir oran vermek gerekirse bel fıtığı hastalarının yaklaşık %95’i cerrahi dışı, yani ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir. Önemli olan, hastanın bel fıtığı belirtilerini hissettiği anda gecikmeden bir beyin, sinir ve omurilik cerrahisi uzmanına muayene olmasıdır.

Dr. İlker Yassa
Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir