Op. Dr. Aytun Aktan

Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Doktoru

Op. Dr. Aytun Aktan

Operatör doktor Aytun AKTAN, kadın hastalıkları ve doğum uzmanıdır. Ankara doğumlu olup, lise eğitimini dereceyle tamamlamıştır. 1999 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Uzmanlığını da yine Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında 2005 Ocak ayında tamamlamıştır.

Aynı yıl Sağlık Bakanlığı tarafından verilen Tüp Bebek Sertifikasını almaya hak kazanmıştır. İnfertilite-tüp bebek konusunda çok yoğun çalışmaktadır. Konu hakkında yazılmış bir adet kitabı bulunmaktadır.

2005-2006 yılları arasında Ankara Gen-Art Tüp Bebek merkezinde çalıştıktan sonra kariyerine İstanbul’da devam etmektedir.

2006-2016 yılları arasında 10 yıl süresince Bahçeci Sağlık Grubunda, kurumun yurtiçi ve yurtdışı çok sayıda merkezinde aralıksız görev yapmıştır. Azerbaycan-Bakü’de Merkezi Klinik Hastanesi’nde 2007-2008 yıllarında jinekoloji bölüm başkanı ve Tüp Bebek Merkezi’nin direktörü olarak çalışmıştır. Grubun Erbil, Kıbrıs ve Bosna’da bulunan Tüp Bebek Merkezlerinde çeşitli sürelerde görev yapmıştır. 2010-2016 yılları arasındaki Fulya Bahçeci Tüp Bebek Merkezi’nde olan çalışma döneminde kısırlık – Tüp Bebek tedavileri dışında, çok yoğun şekilde gebelik takibi yapmış ve hastalarının doğumlarını gerçekleştirmiştir. Bunlar dışında polikistik over sendromu, endometriozis ve vajinismus sorunu olan hastalarla ayrıca ilgilenmiştir. Konular hakkında çok sayıda yazısı bulunmaktadır.

Uluslararası kapalı cerrahi eğitiminde otorite kabul edilen IRCAD kurslarının tamamına katılmış, jinekolojik laparoskopi alanında sertifika almıştır. Gözlemci olarak Prof. Dr. Arnoud Wattiez ile Starsbourg’da bir süre çalışmıştır. Aynı doktorun 5 yıldır düzenli olarak Türkiye’de yapılan laparoskopi kurslarında aktif görev almış olup, ameliyatlarına katılmıştır. Uzun yıllardır jinekolojik endoskopik cerrahi ameliyatları yapmaktadır.

Op. Dr. Aytun Aktan tüp bebek konusunda ‘Beni Leylek Getirmedi’ adlı kitabı Prof. Dr. Mustafa Bahçeci ile birlikte yazmıştır. Halk dilinde yazılmış olan kitap tüp bebek hastaları için kapsamlı ve güvenilir bir kaynak olarak hastalar tarafından tercih edilmektedir.

Op. Dr. Aytun Aktan çeşitli gazetelerde sağlık köşesi yazmıştır. 2015 Kasım’dan bu yana kendi adıyla blog yazarı olarak hayata ilişkin yazıları internet gazetesinde yayımlanmaktadır.

Op. Dr. Aktan 2013-2015 yılları arasında KRT (ilk yayın dönemi Karadeniz TV, sonra Kültür TV adıyla) kanalında canlı yayınlanan ‘Genç Doktorlar’ adlı sağlık programında moderatörlük yapmıştır. Ankara Sanat Tiyatrosu’nun açtığı sınavı kazanarak bir yıl süreyle tiyatro eğitimi almıştır.

Sporcu kimliği ile de tanınmakta olan Dr. Aktan, lisanslı voleybol oyuncusudur. Maraton koşmaktadır. Çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı yarı maraton, maraton ve ultra dağ maratonlarına katılmış olup sivil toplum kuruluşları için bağışlar toplamıştır.

Çok sevdiği mesleğinde hastalarına daha kaliteli zaman ayırabilmek için eylül 2016 tarihinden itibaren çalışmalarına kendi ofisinde devam etme kararı almıştır.

Uzmanlık tez konusu: Riskli gebeliklerin belirlenmesinde 2. trimester uterin arter Doppler ultrasonografi ve Insulin Like Growth Faktör-I (IGF-I,Somatomedin-C) seviyelerinin ölçümü ve gebelik sonucu ile olan ilişkisi

Dernek üyelikleri:

-Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD)
-Türk Ürojinekoloji ve Pelvik Rekonstrüktif Cerrahi Derneği
-Avrupa İnsan Üreme Endokrinolojisi Birliği (ESHRE)
-Endometriozis-Adenomiyozis Derneği