Dr. Can Çiftçi

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp – Fitoterapi ve Fonksiyonel Tıp

Dr. Can Çiftçi

Kullandığım ilaçlar çocukluk sürecinde bana fazladan 40 kilo hediye etti. Bu süreden sonra üniversite hayatına başlayana kadar kilo almaya devam ettim. Cerrahpaşa tıp fakültesine başladıktan sonra hayatım değişti ve doğru sağlık bilgisini, doğru bilgilerle insanlara sunmak tek motivasyonum oldu.

Zira kilo vermeye çalışırken geçirdiğim sürede 3 haftada değişim garantileyen programlardan, küçük bir hap ile onlarca kilo vereceğinizi söyleyen “uzmanlara” kadar birçok kişi ile görüştüm ve tanıdım. İnsanların bu “uzmanların” pençesine düşüşünü izledim ve ne kadar çalışırsam çalışayım bire bir konuşarak insanları bilgilendirmenin mümkün olmadığını gördüm.

Bu süreçte üniversiteye devam ederken binlerce yayın taradım, onlarca konferansa katıldım. Mezuniyetimden sonra ise ülkemizde gerçek bilgiyi doğru elden veren tek spor sitesi Fitekran’ı kurdum.

Fitekran kurulduktan sonra birçok tehdit minvalinde tepki aldım, birçok “şifacı” doktorun “işimi baltalıyorsun!” dediğini duydum ve bazı diyetisyenlerin onlarca yıl önce oluşturulmuş rehberleri kullandığını gördüm. Bunlar motivasyonumu arttırmak ile birlikte ülkenin sağlık hususunda ne kadar büyük tehlike altında olduğunu bana gösteriyor.

İki ana çalışma noktam var. Bunlar beslenme ve egzersiz. Beslenme hususunda sporcu beslenmesi, supplementasyon ve kilo kontrolü odak noktalarım. Egzersiz hususunda ise hasta ve sağlıklı bireylerde egzersiz ve tedavi, performans sporları odak noktamı oluşturmakta.